CM07FD752GO3
Mfr.Part #
CM07FD752GO3
Description
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
Series :
CM07
Dielectric :
Mica
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
7500pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Datasheets
CM07FD752GO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD752GO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL