CM07FD752FO3
Mfr.Part #
CM07FD752FO3
Description
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Size / Dimension :
0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
Capacitance :
7500pF
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CM07
Dielectric :
Mica
Datasheets
CM07FD752FO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD752FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL