CM07FD682JO3
Mfr.Part #
CM07FD682JO3
Description
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Diameter :
1 mm
Dielectric Material :
Mica
Depth :
7.6mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
11.1mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
6800pF
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Termination :
Size / Dimension :
0.780Lx0.299W 19.80mmx7.60mm
Length :
19.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Military Standard :
MIL-C-5
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CM07FD682JO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD682JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL