CM07FD682FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM07FD682FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
6800pF
Series :
CM07
Size / Dimension :
0.780Lx0.299W 19.80mmx7.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Termination :
Dielectric :
Mica
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CM07FD682FO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD682FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL