CM07FD562JO3
Mfr.Part #
CM07FD562JO3
Description
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
5600pF
Voltage - Rated :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
11.1mm
Military Standard :
MIL-C-5
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CM07FD562JO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD562JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL