CM07FD512JO3
Mfr.Part #
CM07FD512JO3
Description
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5100pF
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Dielectric :
Mica
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Datasheets
CM07FD512JO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD512JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL