CM07FD512FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM07FD512FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-C-5
Series :
CM07
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Depth :
7.1mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5100pF
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Pitch :
11.1mm
Length :
19.8mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Termination :
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
1 mm
Datasheets
CM07FD512FO3
Cornell Dubilier Electronics CM07FD512FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL