CLVC1G32MDCKREPG4
Mfr.Part #
CLVC1G32MDCKREPG4
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SC70-5
Product Category :
Gates and Inverters
Power Supplies :
3.3V
Number of Pins :
5
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Supply Voltage :
1.8V
Number of Inputs :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Gates :
1
Logic Function :
OR
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Terminations :
5
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Logic Level - High :
1.7V ~ 2V
Schmitt Trigger :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.5ns @ 5V, 50pF
Logic Type :
OR Gate
Number of Functions :
1
Base Part Number :
74LVC1G32
Quiescent Current :
10μA
Pin Count :
Propagation Delay :
4.5 ns
Logic Level - Low :
0.7V ~ 0.8V
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CLVC1G32MDCKREPG4
Texas Instruments CLVC1G32MDCKREPG4
Gates and Inverters Texas Instruments CLVC1G32MDCKREPG4 Overview
CLVC1G32MDCKREPG4 Features
  • Single 2-input OR logic gate functionality.
  • Optimized for 1.65 to 5.5 V VCC operation, allowing flexible integration into various voltage environments.