CLLR1F-10 TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLLR1F-10 TR
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-213AB, MELF
Datasheet
Download
Description
TRANSISTOR
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Color :
Black
Supplier Device Package :
MELF
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Package / Case :
DO-213AB, MELF
Approvals :
UL
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Material :
Non-Metallic
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 1 A
Diode Type :
Standard
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
500 ns
Series :
RoHS :
yes
Murrplastik
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F :
Datasheets
CLLR1F-10 TR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3 V @ 1 A -65°C ~ 175°C 5 µA @ 1000 V DO-213AB, MELF Surface Mount
CLLR1F-10 TR Overview
CLLR1F-10 TR Features
CLLR1F-10 TR Applications
There are a lot of Central
CLLR1F-10 TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB