CLA30E1200PC-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLA30E1200PC-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 47A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Product Status :
Active
Product Type :
SCRs
Voltage - Off State :
1.2kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
Trigger Device Type :
SCR
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Base Product Number :
CLA30
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.59V
Reach Compliance Code :
Unknown
Supplier Device Package :
TO-263AA
SCR Type :
Standard Recovery
Brand :
IXYS
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A 325A
Product Category :
SCRs
Subcategory :
Thyristors
Current - On State (It (AV)) (Max) :
30A
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Current - Hold (Ih) (Max) :
60mA
IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
47A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Off State (Max) :
10μA
Datasheets
CLA30E1200PC-TRL
Littelfuse CLA30E1200PC-TRL
SCR Standard Recovery -40°C~150°C 1.59V-On State (Vtm) (Max) 10μA-Current - Off State (Max) Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount