CLA20EF1200PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLA20EF1200PB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 35MA TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
35mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Series :
CLA20EF1200PB
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
High Efficiency Thyristor
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Product :
Thyristor Power Modules
IXYS
Configuration :
Single
SCR Type :
Standard Recovery
Trigger Device Type :
Triac
Factory Lead Time :
28 Weeks
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Transistor Polarity :
N-Channel
RoHS :
Details
Base Product Number :
CLA20
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Mounting Style :
Through Hole
Supplier Device Package :
TO-220
Current - Hold (Ih) (Max) :
25mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
20A
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tube
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
120A 130A
Product Status :
Active
Brand :
IXYS
Package / Case :
TO-220-3
Product Type :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.4V
Technology :
Si
Vf - Forward Voltage :
1.6 V
Datasheets
CLA20EF1200PB
Littelfuse CLA20EF1200PB
TRIAC Standard Recovery -40°C~150°C TJ 1.4V-On State (Vtm) (Max) Tube TO-220-3 Through Hole