CL31B332KCCNNNC
Mfr.Part #
CL31B332KCCNNNC
Description
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
3300pF
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Dielectric :
CL
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Thickness :
990.6μm
Datasheets
CL31B332KCCNNNC
Samsung Electro-Mechanics CL31B332KCCNNNC
CL 3300pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CL31B332KCCNNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
CL31B332KCCNNNC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V