CL31B103JCCNNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL31B103JCCNNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
CL
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Published :
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Length :
3.2004mm
Width :
1.6002mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10000pF
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CL31B103JCCNNWC
Samsung Electro-Mechanics CL31B103JCCNNWC
CL 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CL31B103JCCNNWC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
CL31B103JCCNNWC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm