CL21F154ZBCNNNC
Mfr.Part #
CL21F154ZBCNNNC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 50V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
850μm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Y5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Capacitance :
0.15μF
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
-20% +80%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
CL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
Y5V
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
CL21F154ZBCNNNC
Samsung Electro-Mechanics CL21F154ZBCNNNC
CL 0.15μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21F154ZBCNNNC Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5V F.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CL21F154ZBCNNNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V