CL21CR75BBANNNC
Mfr.Part #
CL21CR75BBANNNC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.75PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Series :
CL
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
762μm
Height :
650μm
Capacitance :
0.75pF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Published :
HTS Code :
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
CL21CR75BBANNNC
Samsung Electro-Mechanics CL21CR75BBANNNC
CL 0.75pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21CR75BBANNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL21CR75BBANNNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V