CL21C680JBANFNC
Mfr.Part #
CL21C680JBANFNC
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Thickness :
762μm
Capacitance :
68pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Datasheets
CL21C680JBANFNC
Samsung Electro-Mechanics CL21C680JBANFNC
CL 68pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21C680JBANFNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
CL21C680JBANFNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm