CL21C430JDCNCNC
Mfr.Part #
CL21C430JDCNCNC
Description
CAP CER 43PF 200V C0G/NP0 0805
Depth :
1.25mm
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
43pF
Width :
1.2446mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Length :
2.0066mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
939.8μm
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Cut Tape (CT)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL21C430JDCNCNC
Samsung Electro-Mechanics CL21C430JDCNCNC
CL 43pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21C430JDCNCNC Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
CL21C430JDCNCNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V