CL21C360JBANNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL21C360JBANNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness :
762μm
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
650μm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
36pF
Case Code (Metric) :
Series :
CL
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
2mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Datasheets
CL21C360JBANNNC
Samsung Electro-Mechanics CL21C360JBANNNC
CL 36pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21C360JBANNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL21C360JBANNNC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V