CL21B224KBF4PNE
Mfr.Part #
CL21B224KBF4PNE
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Feature :
Open Mode
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
1.3462mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25mm
Capacitance :
0.22µF
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±10%
Series :
CL
X7R
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CL21B224KBF4PNE
Samsung Electro-Mechanics CL21B224KBF4PNE
CL 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CL21B224KBF4PNE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
CL21B224KBF4PNE Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm