CL10C3R6BB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C3R6BB8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0603
Length :
1.6mm
Capacitance :
3.6pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Width :
0.8mm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Series :
CL
Tolerance :
±0.1pF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C