CL10C3R3CB8NNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C3R3CB8NNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
7.58%
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Length :
1.6mm
Thickness :
889μm
Positive Tolerance :
7.58%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Depth :
800μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Capacitance :
3.3pF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage :
50V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Width :
787.4μm
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Package / Case :
Datasheets
CL10C3R3CB8NNND
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C3R3CB8NNND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Package / Case:0603, CL10C3R3CB8NNND pinout, CL10C3R3CB8NNND datasheet PDF, CL10C3R3CB8NNND amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C3R3CB8NNND ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C3R3CB8NNND
3.3pF Ceramic Capacitor 300 ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10C3R3CB8NNND Overview
Considering negative tolerance, this part has 7.58% tolerance.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 300 ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C3R3CB8NNND Features
a tolerance of 7.58%
a tolerance of 7.58%
with 300 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V