CL10C390JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C390JB8NNNC
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
800μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Contact Plating :
Tin
Temperature Characteristics Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage :
50V
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
39pF
Datasheets
CL10C390JB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C390JB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:50V, CL10C390JB8NNNC pinout, CL10C390JB8NNNC datasheet PDF, CL10C390JB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C390JB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C390JB8NNNC
CL 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C390JB8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10C390JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V