CL10C390JB8NCNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C390JB8NCNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
39pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Height :
800μm
Width :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CL
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CL10C390JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C390JB8NCNC
CL 39pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C390JB8NCNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CL10C390JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V