CL10C361JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C361JB8NNNC
Description
CAP CER 360PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
360pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
800μm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
787.4μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10C361JB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C361JB8NNNC
CL 360pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C361JB8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CL10C361JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V