CL10C331JB8NNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C331JB8NNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Voltage :
50V
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Thickness :
889μm
Width :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Series :
CL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330pF
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±5%
Datasheets
CL10C331JB8NNND
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C331JB8NNND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), CL10C331JB8NNND pinout, CL10C331JB8NNND datasheet PDF, CL10C331JB8NNND amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C331JB8NNND ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C331JB8NNND
CL 330pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C331JB8NNND Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C331JB8NNND Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V