CL10C330JC8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C330JC8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Capacitance :
33pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
0.8mm
Thickness :
889μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
CL
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Depth :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Height :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CL10C330JC8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C330JC8NNNC
CL 33pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C330JC8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
CL10C330JC8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V