CL10C300JB8NCNC
Mfr.Part #
CL10C300JB8NCNC
Description
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0603
Surface Mount
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
C0G NP0
Length :
1.6mm
CL
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Capacitance :
30pF
Width :
0.8mm
889μm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10C300JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C300JB8NCNC
CL 30pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C300JB8NCNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CL10C300JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V