CL10C300FB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C300FB8NNNC
Description
CAP CER 30PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Length :
1.6002mm
889μm
Width :
787.4μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
30pF
C0G NP0
Datasheets
CL10C300FB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C300FB8NNNC
CL 30pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C300FB8NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C300FB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V