CL10C2R7BB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C2R7BB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage :
50V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
800μm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Width :
0.8mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Radiation Hardening :
No
Series :
CL
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
2.7pF
Tolerance :
±0.1pF
Thickness :
889μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
CL10C2R7BB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C2R7BB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:50V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL10C2R7BB8NNNC pinout, CL10C2R7BB8NNNC datasheet PDF, CL10C2R7BB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C2R7BB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C2R7BB8NNNC
CL 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C2R7BB8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CL10C2R7BB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V