CL10C2R4BB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C2R4BB8NNNC
Description
CAP CER 2.4PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1pF
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2.4pF
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage :
50V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL10C2R4BB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C2R4BB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, CL10C2R4BB8NNNC pinout, CL10C2R4BB8NNNC datasheet PDF, CL10C2R4BB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C2R4BB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C2R4BB8NNNC
CL 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C2R4BB8NNNC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CL10C2R4BB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V