CL10C271GB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C271GB8NNNC
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±2%
Series :
CL
Width :
787.4μm
Capacitance :
270pF
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL10C271GB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C271GB8NNNC
CL 270pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C271GB8NNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
CL10C271GB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V