CL10C271FB8NNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C271FB8NNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
270pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric :
C0G
Series :
CL
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Termination :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
CL10C271FB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C271FB8NNWC
CL 270pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C271FB8NNWC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
CL10C271FB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm