CL10C270JB8NNNL
Mfr.Part #
CL10C270JB8NNNL
Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
No
Voltage :
50V
Width :
787.4μm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
5%
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Capacitance :
27pF
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CL10C270JB8NNNL
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NNNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0603, Voltage:50V, CL10C270JB8NNNL pinout, CL10C270JB8NNNL datasheet PDF, CL10C270JB8NNNL amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NNNL ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NNNL
27pF Ceramic Capacitor 5% 300 ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10C270JB8NNNL Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 300 ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C270JB8NNNL Features
with 300 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V