CL10C270JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C270JB8NNNC
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
800μm
Length :
1.6mm
GENERAL PURPOSE
Width :
0.8mm
Capacitance :
27pF
e3
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount
Voltage :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
EAR99
Material :
Ceramic
Datasheets
CL10C270JB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, CL10C270JB8NNNC pinout, CL10C270JB8NNNC datasheet PDF, CL10C270JB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NNNC
CL 27pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C270JB8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10C270JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V