CL10C270JB8NFNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C270JB8NFNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
27pF
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
800μm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Series :
CL
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CL10C270JB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NFNC
CL 27pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C270JB8NFNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL10C270JB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm