CL10C270JB8NCNC
Mfr.Part #
CL10C270JB8NCNC
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
787.4μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
27pF
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Length :
1.6002mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10C270JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C270JB8NCNC
CL 27pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C270JB8NCNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CL10C270JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V