CL10C270FB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C270FB8NNNC
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Width :
0.8mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
WRAPAROUND
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
EAR99
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Capacitance :
27pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Datasheets
CL10C270FB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C270FB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), CL10C270FB8NNNC pinout, CL10C270FB8NNNC datasheet PDF, CL10C270FB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C270FB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C270FB8NNNC
CL 27pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C270FB8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10C270FB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V