CL10C240JB8NCNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C240JB8NCNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
24pF
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Series :
CL
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
0.8mm
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10C240JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C240JB8NCNC
CL 24pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C240JB8NCNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL10C240JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V