CL10C222GA8NNNC
Mfr.Part #
CL10C222GA8NNNC
Description
CAP CER 2200PF 25V C0G/NP0 0603
Capacitance :
2.2nF
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
787.4μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
2%
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6002mm
Depth :
800μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
889μm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CL10C222GA8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C222GA8NNNC
2.2nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CL10C222GA8NNNC Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
CL10C222GA8NNNC Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V