CL10C221KD8NNNC
Mfr.Part #
CL10C221KD8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
220pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Series :
CL
Published :
Datasheets
CL10C221KD8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C221KD8NNNC
CL 220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)