CL10C221KC8NNND
Mfr.Part #
CL10C221KC8NNND
Description
CAP CER 220PF 100V NP0 0603
C0G
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Height :
800μm
Package / Case :
Depth :
800μm
Tolerance :
10%
Length :
1.6mm
Width :
787.4μm
Capacitance :
220pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Datasheets
CL10C221KC8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10C221KC8NNND
220pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10C221KC8NNND Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
CL10C221KC8NNND Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V