CL10C221KB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C221KB8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8mm
Series :
CL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
889μm
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Capacitance :
220pF
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Datasheets
CL10C221KB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C221KB8NNNC
CL 220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C221KB8NNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
CL10C221KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V