CL10C221JC8NNNC
Mfr.Part #
CL10C221JC8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 0603
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CL
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Capacitance :
220pF
Height :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C