CL10C221JB8NNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C221JB8NNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0603
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
1608
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
CL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
220pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2008
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10C221JB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C221JB8NNWC
CL 220pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)