CL10C221GB8NCNC
Mfr.Part #
CL10C221GB8NCNC
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0603
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
800μm
Tolerance :
2%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1.6002mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel
Width :
787.4μm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
220pF
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL10C221GB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C221GB8NCNC
220pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CL10C221GB8NCNC Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CL10C221GB8NCNC Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V