CL10C220JB8NCNC
Mfr.Part #
CL10C220JB8NCNC
Description
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.8mm
2
Depth :
800μm
Published :
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Capacitance :
22pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
800μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CL10C220JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C220JB8NCNC
CL 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C220JB8NCNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C220JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V