CL10C220FB8NNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C220FB8NNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
22pF
Series :
CL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10C220FB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C220FB8NNWC
CL 22pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C220FB8NNWC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10C220FB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm