CL10C220FB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C220FB8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Height :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
HTS Code :
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
CL
Pbfree Code :
yes
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Capacitance :
22pF
Datasheets
CL10C220FB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C220FB8NNNC
CL 22pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C220FB8NNNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CL10C220FB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V