CL10C200JB8NCNC
Mfr.Part #
CL10C200JB8NCNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 20PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
20pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Depth :
800μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Series :
CL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
1.6mm
Height :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CL10C200JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C200JB8NCNC
CL 20pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C200JB8NCNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CL10C200JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V