CL10C1R8CC81PNC
Mfr.Part #
CL10C1R8CC81PNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
CL
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
100V
Applications :
Automotive
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
1.8pF
Tolerance :
±0.25pF
Case Code (Metric) :
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CL10C1R8CC81PNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C1R8CC81PNC
CL 1.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C1R8CC81PNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10C1R8CC81PNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm